Komitet Naukowy

Przewodniczący Komitetu Naukowego

mł. insp. dr Agnieszka Choromańska
Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Dziekan

Służbę w Policji rozpoczęła w 1998 roku jako funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, gdzie pracowała w pionie kryminalnym. Następnie pełniła służbę w Sekcji w Ostrołęce Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu. Od roku 2004 związana z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Kolejno zajmowała stanowiska wykonawcze instruktora, wykładowcy, starszego wykładowcy i adiunkta Instytutu Nauk Prawnych. W latach 2017-2020 kierowała Zakładem Kryminalistyki, Zakładem Cyberbezpieczeństwa oraz Zakładem Badań nad Przestępczością i Terroryzmem Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z dniem 30 kwietnia 2020 r. powołana została do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol w Szczytnie.

W trakcie swojej kariery zawodowej została odznaczona brązową Odznaką Zasłużony Policjant.

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Ukończyła także szereg studiów podyplomowych, m.in. w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Była uczestnikiem wielu szkoleń i kursów doskonalenia zawodowego, krajowych i międzynarodowych. Legitymuje się certyfikatem Mediatora w sprawach karnych.

Autorka opracowań książkowych i artykułów naukowych opublikowanych w pracach zbiorowych oraz prasie specjalistycznej z zakresu procedury karnej, postępowania mediacyjnego i postępowania w sprawach nieletnich. W obszarze jej zainteresowań naukowych i badawczych znajdują się: taktyka i technika kryminalistyczna, postępowanie dowodowe, gwarancje uczestników procesu karnego, instytucje konsensualne oraz ekonomizacja i informatyzacja procesu karnego, a także ewaluacja jakości działalności naukowej. Reprezentowała Uczelnię w przedsięwzięciach krajowych i międzynarodowych, w tym uczestnicząc czynnie zarówno w konferencjach, jak i w szkoleniach w ramach Programu Erasmus+.

 


 

Zastępca Przewodniczącego Komitetu Naukowego

mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak
Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Policjant

Mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak służbę w Policji rozpoczęła w 2000 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach, zajmując się ściganiem i wykrywaniem wykroczeń, pełniąc jednocześnie funkcję oskarżyciela publicznego. Pełniła również funkcję oficera prasowego. Od 2006 roku związana z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, zajmowała stanowiska instruktora, wykładowcy i adiunkta Instytutu Nauk Prawnych. Obecnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Absolwentka studiów prawniczych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, absolwentka Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2012 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Autorka ponad 100 publikacji polskich i zagranicznych (monografii, rozdziałów w monografiach, artykułów w periodykach, opracowań w komentarzach do kodeksów oraz podręczników akademickich) z zakresu prawa i postępowania w sprawach o wykroczenia, prawa karnego oraz prawa karnego wykonawczego. Praca naukowo-badawcza skupia się w głównej mierze na procedurze wykroczeniowej, z czym wiąże się również udział w licznych konferencjach naukowych na szczeblach ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestnik wielu szkoleń i kursów doskonalenia zawodowego, krajowych i międzynarodowych. Wielokrotna stypendystka Programu Erasmus+

W trakcie swojej kariery zawodowej została odznaczona brązową Odznaką Zasłużony Policjant.

 


 

mł. insp. dr Monika Porwisz
Prorektor ds. rozwoju Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

por.png

Mł. insp. dr Monika Porwisz służbę w Policji rozpoczęła w 2000 r. jako funkcjonariusz Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie związana jest od 2004 r. Od 1 września 2018 r. do 6 marca 2019 r. pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Policyjnych Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W 2019 r. objęła stanowisko prodziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Mł. insp. dr Monika Porwisz, z wykształcenia doktor nauk prawnych, specjalizuje się w prawie karnym procesowym, postępowaniach w sprawach nieletnich oraz taktyce działań dochodzeniowo-śledczych. Jest autorką i współautorką ponad 80 publikacji naukowych i opracowań o charakterze praktycznym z zakresu prawa karnego procesowego, taktyki działań dochodzeniowo-śledczych i uprawnień organów bezpieczeństwa wewnętrznego oraz serii artykułów w monografiach przygotowywanych w obszarze prawa wykroczeń. Swoje prace publikowała w wielu prestiżowych wydawnictwach i czasopismach.

W 2017 r. odznaczona została brązową odznaką „Zasłużony policjant”, a w 2020 r. – medalem srebrnym „Za długoletnią służbę”.

 


 

mł. insp. w st. spocz. dr hab. Agata Tyburska
Była Prorektor ds. rozwoju Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

tyb.png

Mł. insp. w st. spocz. dr hab. Agata Tyburska – funkcjonariusz Policji od 1991 roku. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Siedlcach, magister pedagogiki (1988 r.), Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (1994 r.), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki społecznej (1999 r.) oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie - stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (2014 r.). Bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 21 w Płocku. Po przeniesieniu do Płońska, 1 września 1991 roku rozpoczęła służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku - w pionie prewencji - realizując zadania z zakresu przestępczości nieletnich. Od 1 sierpnia 1994 r. przeniesiona do pełnienia dalszej służby w Instytucie Służby Prewencyjnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie zajmowała stanowiska dydaktyczne i naukowo - dydaktyczne (asystenta, wykładowcy, starszego wykładowcy, adiunkta). W latach 2000 – 2007 pełniła funkcję kierownika Zakładu Służby Prewencyjnej, była również redaktorem naczelnym „Kwartalnika Kadry Kierowniczej Policja”. W ostatnich latach zatrudniona jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Bezpieczeństwa Państwa Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 19 marca 2018 r. pełniła funkcję prorektora do spraw studiów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, natomiast od dnia 2 października 2019 r. piastowała stanowisko prorektora ds. rozwoju. Głównymi obszarami aktywności naukowej dr hab. Agaty Tyburskiej są zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapobiegania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego, a w ostatnich latach – ochrony infrastruktury krytycznej. Jest autorką opracowań naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

 

kom. dr Paweł Olber
Starszy wykładowca Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych  Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Twarz

Kom. dr Paweł Olber – doktor nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, funkcjonariusz Policji, nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W przeszłości biegły z zakresu badań informatycznych. Trener organizacji ECTEG (ang. European Cybercrime Training and Education Group), zrzeszającej organy ścigania krajów członkowskich UE, instytucje międzynarodowe oraz uczelnie, a także ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem i zwalczaniem cyberprzestępczości. Uczestnik wielu konferencji i seminariów, w tym przedsięwzięć międzynarodowych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień związanych z informatyką kryminalistyczną, zwalczaniem cyberprzestępczości oraz sztuczną inteligencją.

 

 


 

nadkom. dr Mariusz Gąsiorowski
Adiunkt Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Twarz

Nadkom. dr Mariusz Gąsiorowski – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, adiunkt w Zakładzie Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zainteresowania naukowo-badawcze autora dotyczą problematyki bezpieczeństwa państwa, koncentrując się na problematyce kynologii służbowej.

Jest autorem i współautorem opracowań książkowych i artykułów naukowych opublikowanych w pracach zbiorowych oraz prasie specjalistycznej z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Pasjonuje się pracą z psami.

 

 

 


 

mł. asp. dr Edyta Mucha
Wykładowca Instytutu Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Policjant

Służbę w Policji rozpoczęła w 2013 roku jako funkcjonariusz Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Od 2018 r. związana z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Obecnie zajmuje stanowisko wykładowcy Instytutu Nauk Prawnych.

Jest absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Za przygotowaną rozprawę doktorską otrzymała szereg wyróżnień i nagród naukowych przyznanych m.in. przez Radę Naukową Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne oraz Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Uczestniczyła w wielu ogólnokrajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz projektach badawczych. Autorka szeregu publikacji naukowych z zakresu kryminalistyki, kryminologii i prawa karnego.