Goście Honorowi
prof. dr hab. Ewa Jolanta Gruza
Pracownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Temat wystąpienia: Kryminalistyka przyszłości
Prof. dr hab. Ewa Jolanta Gruza jest profesorem w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w kryminalistyce, prawie dowodowym, psychologii sądowej. Ponad 25-lat pełni funkcje eksperta w dziedzinie badań dokumentów. W obszarze Jej zainteresowań naukowych leżą kwestie związane z taktyką kryminalistyczną, prawem dowodowym, wykorzystaniem psychologii sądowej w procesie karnym i kryminalistyce, teorią opiniowania oraz szeroko rozumianą problematyką policyjną i bezpieczeństwa. Jest autorką ponad 140 artykułów, 17 monografii i redakcji naukowych monografii, pomysłodawczynią i współredaktorem naukowym 25 wydań periodyku Problemy Współczesnej Kryminalistyki. Dwukrotnie jej prace zostały nagrodzone w prestiżowym konkursie im. Tadeusza Hanauska, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne za najlepszą pracę z dziedziny kryminalistyki. Jako doświadczony praktyk i badacz technik kryminalistycznych była audytorem technicznym Polskiego Centrum Akredytacji, dokonującym akredytacji laboratoriów kryminalistycznych w zakresie procedur badawczo-identyfikacyjnych. Od 1997 roku aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym, będąc obecnie członkiem Zarządu i Rady Naukowej PTK. Prowadzi szkolenia dla biegłych. W 1988 roku ukończyła aplikację prokuratorską, a od 2012 roku wpisana na listę adwokatów w warszawskiej ORA. Za wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa i za osiągnięcia w pracy naukowej oraz dydaktycznej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
prof. zw. dr hab. Ewa M. Guzik – Makaruk
Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych Zakładu Prawa Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
Temat wystąpienia: Przestępczość „okołotransplantacyjna” w Polsce – wyniki badań własnych
Prof. zw. dr hab. Ewa M. Guzik – Makaruk - profesor tytularny nauk prawnych. Prodziekan do spraw Nauki Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (2012-2019), Kierownik Zakładu Prawa Karnego (2018-2021), współtwórca i Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych, Kierownik Szkoły Prawa Niemieckiego. Stypendystka Fundacji Alexandra Humboldta na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium (2004-2006) pod opieką Prof. Dr. Dr. mult. h.c. Bernda Schünemanna, wykładowca na wielu europejskich i amerykańskich uniwersytetach, specjalistka z zakresu prawa karnego i kryminologii, w tym szczególnie prawa medycznego, autorka ponad 220 publikacji, promotor ponad 200 magistrów prawa, promotor w kilkunastu przewodach doktorskich, zakończonych wyróżnieniami dysertacji, recenzent w przewodach doktorskich i habilitacyjnych.Członek Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia (KRT), członek Komisji Etycznej KRT, Przewodnicząca Zespołu do spraw Opinii Prawnych i Regulacji Międzynarodowych KRT (na dwie kadencje 2014-2022), Członek Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Sądowych im Prof. Dr. Jana Sehna w Krakowie na dwie kadencje 2017-2025). Kierownik i wykonawca wielu projektów badawczych finansowanych z KBN, NCN, NCBiR, Bundesministerium für Bildung und Forschung BRD, Zentrum für Europäische und internationale Strafrechtsstudien (ZEIS). Za monografię na temat transplantacji narządów w ujęciu prawnokarnym i kryminologicznym otrzymała pierwszą nagrodę Prezesa PAN w 2018 r. w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Recenzent w wielu polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, także z zakresu nauk medycznych umieszczonych na tzw. Liście Filadelfijskiej z wysokim wskaźnikiem Impact Factor. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kryminologii, Amerykańskiego Stowarzyszenia Kryminologii, Societas Humboldtiana Polonorum. Towarzystwo Naukowe, Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii. Prezes Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, członek Zespołu do spraw szkolnictwa policyjnego w Polsce przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendzie Głównej Policji, ekspert CEPOL – the European Agency for Law Erforcement Training. Wielokrotnie nagradzana i honorowana przez najwyższe władze państwowe, struktury szkolnictwa wyższego oraz krajowe i zagraniczne gremia naukowe.
prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
Kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Temat wystąpienia: Biegły i jego opinia w systemie polskiego prawa
Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski - profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2001-2008) i prorektor UW (2008-2016). Od 25 lat jest kierownikiem Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest wieloletnim przewodniczącym Rady Naukowej oraz wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz był członkiem komitetów doradczych Komendanta Głównego Policji i Szefa CBA. Jest też wiceprezydentem międzynarodowej organizacji naukowej Silk Road Forensic Consortium, wiceprezesem i arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim oraz członkiem Legal Commision w European Fencing Confederation.
Jest autorem prac naukowych poświęconych m.in. kryminalistycznym badaniom dokumentów i pisma ręcznego oraz problematyce opiniowania. Od 1996 r. pełni funkcję biegłego sądowego z zakresu kryminalistyki i badań dokumentów przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Jest współorganizatorem magisterskich studiów kryminalistycznych, prowadzonych w Centrum Nauk Sądowych UW
Za swoją pracę naukową oraz zawodową wielokrotnie nagradzany, m.in. dwoma medalami „Za zasługi dla Policji” i międzynarodową nagrodą Henry C.Lee Forensic Science Institute Award, a także nagrodami ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Rektora UW.
prof. zw. dr hab. Wiesław Pływaczewski
Kierownik Katedry Kryminologii i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Temat wystąpienia: Gangi motocyklowe - problemy w zakresie identyfikacji zjawiska
Prof. zw. dr hab. Wiesław Pływaczewski jest profesorem zwyczajny nauk prawnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, specjalność prawo karne i kryminologia. Urodzony 9.01.1956 r. w Jezioranach. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1980). Pracę doktorską pt.: „Prawnokarna ochrona dóbr kultury w Polsce” obronił w 1989 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Na tym samym Wydziale w 1998 r. obronił pracę habilitacyjną na temat: „Kradzieże samochodów. Studium kryminologiczne”. Tytuł profesora zwyczajnego nadany w 2017 r. W latach 1991-93 dyrektor Instytutu Prawa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W latach 1993-1999 prorektor ds. naukowo-dydaktycznych, a w latach 1999-2003 komendant–rektor tej Uczelni. W latach 1993-2003 redaktor naczelny „Przeglądu Policyjnego”. W latach 2002-2009 kierownik Zakładu Kryminologii, Wiktymologii i Problematyki Przestępczości Zorganizowanej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 2009-2020 kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Od 2020 r. kierownik Katedry Kryminologii i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek International Police Executive Symposium, American Society of Criminology, członek Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii oraz członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Odznaczony Srebrnym (1995) i Złotym (2000) Krzyżem Zasługi, licznymi wyróżnieniami ministerialnymi i nagrodami rektora. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych (opublikowanych w periodykach krajowych i zagranicznych) oraz promotorem licznych prac doktorskich i magisterskich. Opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium”. Uczestnik staży naukowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i USA. W 2008 r. wyróżniony specjalną nagrodą Prezydenta International Police Executive Symposium (IPES). Współinicjator i sygnatariusz Forum Naukowego „Podlasie-Warmia i Mazury”. Główne obszary zainteresowań naukowych: współczesne tendencje przestępczości (w tym zorganizowanej) w Polsce i na świecie, przestępczość przeciwko środowisku naturalnemu człowieka, nielegalny rynek dzieł sztuki, tzw. przestępczość CITES. Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
mł. insp. dr Michał Białęcki
Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji
Temat wystąpienia: Wykorzystanie skanowania trójwymiarowego podczas oględzin miejsca zdarzenia
Mł. insp. dr Michał Białęcki pełni służbę w Policji od 2003 r. Służbę rozpoczął w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Z pionem kryminalnym związany jest od 2005 r., w którego strukturach zajmował kolejno stanowiska: naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach (2010-2011), naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Kielcach (2011-2013), naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji (2013-2014), naczelnika Wydziału Wsparcia Zwalczania Przestępczości Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji (2014). Obecnie, od 2014 r. pełni służbę na stanowisku naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach (kierunek Administracja), Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Kielcach (kierunek Ekonomia) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia doktoranckie w Kolegium Ekonomiczno – Społecznym). W 2018 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie nadany Uchwałą Rady Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
W ramach wykonywanych obowiązków służbowych, m.in. nadzoruje zespół ds. przestępstw niewykrytych, tzw. „Archiwum X”, który zajmuje się sprawami o najpoważniejsze przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, umorzonymi z powodu niewykrycia sprawców. Do najważniejszych zadań zespołu należą: typowanie spraw do podjęcia po umorzeniu; określanie taktyki prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych oraz czynności związanych z badaniami specjalistycznymi śladów kryminalistycznych i przedmiotów, zabezpieczonych w toku gromadzonego materiału dowodowego.
podinsp. dr Anna Kalisz
Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Temat wystąpienia: Innowacyjność w kryminalistyce w ujęciu normatywnym i praktycznym
Podinsp. dr Anna Kalisz w Wyższej Szkole Policji Szczytnie służy od 2004 roku. Od 2020 roku pełni służbę na stanowisku Zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Podinsp. dr Anna Kalisz jest autorką kilkudziesięciu opracowań książkowych i artykułów naukowych opublikowanych w pracach zbiorowych oraz prasie specjalistycznej z zakresu materialnego prawa karnego, procesowego i materialnego prawa wykroczeń oraz prawa prasowego. Zainteresowania naukowo-badawcze podinsp. dr Anny Kalisz dotyczą problematyki prawnych i instytucjonalnych instrumentów zwalczania przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Aktualnie interesuje się również zagadnieniami normatywnych granic możliwości zastosowania innowacyjnych narzędzi i kryminalistycznych metod badawczych.
nadkom. Anna Przewor
Kierownik Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji
Temat wystąpienia: Podpis biometryczny jako przedmiot badań kryminalistycznych
Nadkom. Anna Przewor jest absolwentką Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera. Służbę w policji rozpoczęła w sierpniu 2000 roku. W 2006 roku uzyskała uprawnienia do samodzielnego wydawania opinii z zakresu klasycznych badań dokumentów. W roku 2007 jej praca pod tytułem „Pamięć deklaratywna i proceduralna oraz ich rola w fałszowaniu podpisów” została nagrodzona w konkursie na pracę roku w dziedzinie kryminalistyki im. Tadeusza Hanauska. W kwietniu 2011 została kierownikiem Sekcji Badań Dokumentów Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. W ramach pełnionych obowiązków prowadziła liczne szkolenia dla pionu dochodzeniowo-śledczego garnizonu stołecznego, a także zajmowała się kształceniem kandydatów na biegłych z zakresu klasycznych badań dokumentów. Z dniem 15 października 2014 roku została mianowana na stanowisko Zastępcy Kierownika Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, a od 1 marca 2015 roku pełni funkcję kierownika tego zakładu. Zaangażowana w liczne prace badawcze z zakresu badań pisma.
kom. Rafał Kotapka
Wykładowca Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Temat wystąpienia: Kryminalistyczne badania broni palnej w praktyce laboratoryjnej
Kom. Rafał Kotapka jest wykładowcą Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie realizuje zajęcia dydaktyczne z zakresu techniki kryminalistycznej na wszystkich formach szkoleń zawodowych oraz studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Absolwent Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pełnił służbę w Zespole Mechanoskopii i Balistyki Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, gdzie uzyskał uprawnienia biegłego ze specjalności „Badania broni i balistyka”. Obecnie członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Ekspert merytoryczny nadzorujący realizację projektów badawczych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnik krajowych konferencji naukowych oraz autor i współautor publikacji z zakresu kryminalistycznego badania broni palnej.