jpg

„Niespokojni zmarli” to genialna książka dziennikarza, freelancera, która trzyma w napięciu do samego końca. Jest powieścią o gatunku thrillerów medycznych. Opowiada o przygodach doktora Davida Huntera, który od wielu lat pomaga organom ścigania jako kryminolog, a przede wszystkim jako antropolog. Współpracuje z Policją przy najbardziej skomplikowanych śledztwach. Główny bohater jest narratorem, który prowadząc swoje badania nad zwłokami dzieli się z czytelnikami wiedzą na temat procesu umierania.

Powieść „Niespokojni zmarli” jest piątą częścią przygód doktora Davida Huntera, konsultanta z zakresu medycyny sądowej, do którego w piątkowy wieczór zwrócił się z prośbą inspektor Lundy z komendy w Essex. Na wybrzeżu wyspy Mersea odnaleziono zwłoki w głębokim rozkładzie. Miejscowa policja prosi antropologa o pomoc w ich identyfikacji. Przedstawiciele organów ścigania podejrzewają na początku, że to ciało Leo Villersa, syna lokalnego przedsiębiorcy z wpływowej rodziny, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieje podejrzenie, iż przed zaginięciem miał romans z mężatką, Emmą Derby, zamordował ją i popełnił samobójstwo, jednak nie wszystko wydaje się takie oczywiste…

Podczas rozwiązywania zagadki można bardzo dokładnie przyjrzeć się poszczególnym etapom pracy Davida Huntera, który szczegółowo przedstawia wady i zalety swojej pracy. Jest bardzo dokładny i spostrzegawczy, dzięki czemu prawdziwa wersja zdarzeń wychodzi na jaw, a przestępca zostaje złapany. Książka zawiera ogromną, specjalistyczną wiedzę nie tylko na temat badania i procesu rozpadu zwłok, ale również zabezpieczania miejsca zdarzenia. Żaden kryminalistyk nie powinien przejść obok niej obojętnie.


 - Jadzia Dyk