Okładka książkiSue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej, pracuje na Uniwersytecie w Dundee. Przeprowadziła wiele sekcji zwłok, także zmarłych tragicznie ludzi – m.in. ofiar zbiorowych mordów w Kosowie czy zmarłych podczas tsunami w Tajlandii.

Autorka w sposób niezwykle profesjonalny, a zarazem ciekawy pokazuje, że morderca nie pozbawia ofiary głosu. Zmarły daje wskazówki na temat tego, kim był i w jaki sposób zginął. Przy wsparciu odpowiednio wykwalifikowanych ludzi oraz metod z dziedzin takich jak kryminalistyka, medycyna sądowa czy antropologia – jego historia ma szansę zostać ujawniona i opowiedziana.

Kiedy doszło do zgonu? W jaki sposób? Czy można bezpiecznie przenieść ciało? Jakich narzędzi należy użyć? Odpowiednio wykształcony i doświadczony antropolog sądowy potrafi znaleźć odpowiedzi na te pytania i wydobyć ze zwłok prawdę. Jego rola nie od dziś uważana jest za niezwykle istotną przy niesieniu pomocy organom ścigania, która ma na celu zwrócenie tożsamości zmarłemu oraz przyniesienie ukojenia jego najbliższym.

Pozycja „Co mówią zwłoki zawiera się wiele ciekawostek z dziedziny medycyny sądowej, ale nie tylko. Znajdziemy tam również wyczerpujące opisy osobistych doświadczeń autorki, które nakierowują czytelnika do głębszej refleksji nad faktem, że nic nie jest czarno białe i często „punkt widzenia zależy od puntu siedzenia. Sue Black otwiera się przed odbiorcą i tłumaczy, co doprowadziło ją do takich, a nie innych decyzji w jej karierze oraz ukazuje drogę, jaką musiała przebyć, aby „oswoić” się ze śmiercią – która jest traumatycznym doświadczeniem tylko dla tych, którzy pozostają.

Książka jest nie tylko rzetelnym źródłem informacji czy ciekawą literaturą faktu, ale daje również podstawę do wielu rozważań na tle filozoficznym, a tym samym na poznanie siebie i udzielenie odpowiedzi na wiele ciężkich, nietypowych oraz nurtujących pytań ukrytych w każdym z nas, a których często nie jesteśmy świadomi.

Dla fanów niebanalnej, momentami makabrycznej i obrazującej trudną prawdę literatury faktu z elementami nauk medycznych i przyrodniczych, książka z pewnością przypadnie do gustu. Zawarte w niej informacje z dziedziny kryminalistyki i medycyny sądowej zaspokoją ciekawość nawet najbardziej wymagającego czytelnika.


 Autor: Gabriela Dudek